Úbytok testosterónu a strata energie
Najčastejším prejavom andropauzy, kedy dochádza k úbytku testosterónu, je únava. Zrazu už toho nejde zvládnuť toľko, čo kedysi. Ubúda aj fyzická sila, a táto strata energie je doprevádzaná väčšou potrebou spánku. A nadväzujú ďalšie problémy s tým spojené – zlá nálada, podráždenosť, menšia odolnosť voči stresu. Z fyzických prejavov môžeme zmieniť návaly tepla, potenie, ale tiež začínajúce problémy pohybového aparátu a bolesti kĺbov.
Menšia chuť na sex
Pokles testosterónu so sebou nesie nepríjemnosti v oblasti sexuálneho života. Jedná sa ako o horší fyzický výkon, tak o zhoršené libido. Proces je to vlastne od prírody prirodzený. Zatiaľ čo skôr sa andropauza týkala skoro už dôchodcov, dnes je to otázka mužov v produktívnom veku, pretože život sa neustále predlžuje a odchod a odpočinok sa odďaľuje. Tiež sa zmenili reprodukčné potreby, a výnimkou dnes nie sú otcovia, ktorí splodia potomkov až po päťdesiatke.
Riešenie prírodnou cestou
Tvorbu testosterónu v tele je možné podporiť hneď niekoľkými prírodnými prostriedkami. Práve tento mužský hormón má nastarosti všetko, čo robí muža mužom. Popritom sa vyplatí doplniť základné prvky, ako je zinok, selén a horčík. Práve oni v tomto veku prospejú svalom a kostiam. Z rastlinných výťažkov nemôžeme nespomenúť ženšen. Jednak je to skutočný nakopávač energie, ktorý je niekoľkonásobne účinnejší, ako napríklad káva. Tiež ale povzbudí sexuálnu túžbu a zlepšuje výkon.
Okrem doplnkov stravy sa zamerajte na životosprávu
Pravidelný a dostatočný spánok tu hraje kľúčovú rolu. Práve behom spánku telo regeneruje, a prebiehajú dôležité metabolické procesy. Pokúste sa každý deň zaspávať aj vstávať v rovnakom čase, a urobiť si v tomto rutinu.
Muži po päťdesiatke by mali spať najmenej 8 hodín denne!
Pre zlepšenie fyzickej aj psychickej kondície je samozrejmosťou zaradiť aj pravidelný pohyb. Telesná aktivita totiž naštartuje tvorbu hormónov. Veľmi podstatným krokom k tomu, ako sa cítiť skvelo, bez ohľadu na vek, je čistá hlava. Snažte sa maximálne odbúrať stres a vyhnúť sa situáciám, ktoré Vám drásajú nervy. Práve psychická záťaž je príčinou mnohých vážnych ochorení.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
Vložte svoj komentár: