Aj keď je testosterón mužský pohlavný hormón, vyskytuje sa aj u žien. Zatiaľ čo u mužov je testosterón produkovaný prevažne v semenníkoch, u žien to je vo vaječníkoch, nadobličkách a tukových bunkách. U oboch pohlaví platí, že príliš málo, alebo príliš mnoho testosterónu môže mať negatívny vplyv na zdravie. Mnoho ľudí si myslí, že nízku hladinu testosterónu u mužov je možné poznať podľa vypadávajúcich vlasov a znižujúceho sa libida. V skutočnosti ju môže zaručene určiť len špeciálne laboratórne meranie.
Prečo je testosterón dôležitý?
Testosterón u mužov ovplyvňuje pohlavné funkcie i sekundárne mužské znaky. Hrá tak rolu okrem iného v prípade:
- ochlpenia tela,
- svalovej hmoty,
- prehĺbenia hlasu,
- hustoty kostí,
- produkcie spermií,
- tvorby červených krviniek,
- spôsobu ukladania tukov,
- libida.
Ženy majú hladinu testosterónu prirodzene nižšiu, a aj keď je jeho vplyv menej nápadný, má v ich tele dôležité funkcie. Premieňa sa totiž na ženský pohlavný hormón estradiol. Podieľa sa na:
- tvorbe hormónov,
- zdraví kostí a pŕs,
- menštruácii,
- plodnosti,
- libide.
Ako prebieha meranie testosterónu v laboratóriu?
Vyšetrenie hladiny testosterónu prebieha spravidla na základe krvného testu. Krv sa väčšinou odoberá v odberových centrách laboratórií z lakťovej jamky. Tento test môže byť vykonaný na základe žiadanky od lekára, prípadne uhradený samoplatcom. Výsledky sú k dispozícii o jeden až dva dni podľa laboratória.
K dispozícii sú tiež domáce testy. Domáca súprava umožní odber vzorky krvi, alebo slín, ktorý sa potom pošle do laboratória podľa pokynov na obale.
Laboratóriá bežne vykonávajú meranie celkového a voľného testosterónu. Pre výpočet voľného testosterónu (FAI – free androgen index) je nutné zároveň vyšetrenie SHBG (sex hormon binding globulin). Ide o proteín pre estrogény a androgény, ktorý sa podieľa na ich transporte a ktorého koncentrácia ovplyvňuje pomer medzi voľnou formou hormónov a formou viazanou na proteíny.
Čo je dôležité dodržiavať pred odberom?
Odporúčania sú v tomto prípade podobné ako pri ďalších krvných testoch. Špecifické je obmedzenie príjmu biotínu, vitamínu zo skupiny B.
- Večer pred odberom vynechajte tučné jedlá, naopak voľte ľahko stráviteľné potraviny.
- Najmenej 24 hodín pred odberom je vhodné nefajčiť a nepiť alkoholické nápoje.
- 8, maximálne však 12 hodín pred odberom nejedzte a pite len nesladené tekutiny ako vodu, nesladený čaj alebo neochutenú minerálku.
- Bezprostredne pred odberom nešportujte.
- V deň odberu vypite v ranných hodinách 2 až 3 dl tekutín, vynechajte užívanie výživových doplnkov (dôležité je to najmä pri tých s obsahom biotínu) a ďalších prípravkov.
- Vopred si pripravte odpovede na otázky týkajúce sa užívaných prípravkov a špecifických zdravotných komplikácií.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: