Aj keď majú vitamíny skupiny B veľa spoločného, líšia sa v zdrojoch, v ktorých sa prirodzene nachádzajú, aj v vplyve na ľudský organizmus.
Prečo existujú vitamíny B9 a B12?
Do takzvaného B-komplexu sa radí 8 vitamínov. V číslovaní ale chýbajú čísla 4, 8, 10 a 11. Dôvodom je to, že niektoré látky patriace do skupiny B nikdy neboli uznané ako vitamíny. Ako prvý bol objavený vitamín B1, čiže tiamín, ktorý dal meno celej skupine. V nasledujúcich rokoch boli identifikované ďalšie látky s podobnými vlastnosťami klasifikované pôvodne ako vitamíny B. Neskôr sa ale ukázalo, že niektoré z nich nespĺňajú všetky podmienky na označenie „vitamín“, a preto ich číslo vo výpočte chýba.
- Vitamín B1, tiamín
- Vitamín B2, riboflavín
- Vitamín B3, niacín
- Vitamín B5, kyselina pantoténová
- Vitamín B6, pyridoxín
- Vitamín B7, biotín
- Vitamín B9, kyselina listová, čiže folát
- Vitamín B12, kobalamín
Na čo sú vitamíny B?
Aj keď všetky uvedené látky patria do skupiny vitamínov B, ovplyvňujú rôzne funkcie organizmu. Ich pôsobenie je možné zhrnúť do niekoľkých oblastí.
Energetický metabolizmus
Vitamíny skupiny B sú dôležité na normálne fungovanie energetického metabolizmu. Ide o procesy, pri ktorých sa sacharidy, tuky a bielkoviny premieňajú na energiu potrebnú pre všetky telesné procesy. Napríklad vitamín B1 pomáha bunkám premieňať glukózu na energiu, zatiaľ čo vitamíny B2 a B3 sa podieľajú na mnohých enzymatických reakciách dôležitých na získavanie energie. Vitamín B12 prispieva k syntéze koenzýmu A – ten sa podieľa na metabolizme tukov.
Nervová sústava a psychická pohoda
Psychickú rovnováhu pomáhajú ovplyvňovať vitamíny ako B1, B6 a B12. Vitamín B1 prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy, čo zahŕňa svalovú činnosť, reflexnú činnosť a nervovú komunikáciu. Vitamín B6 napomáha syntéze neurotransmiterov, ako je sérotonín ovplyvňujúci náladu. Vitamín B12 prispieva k tvorbe myelínu, ochrannej vrstvy nervov.
Krvotvorba a transport kyslíka
Kyselina listová, čiže B9, a ďalej vitamín B12 prispievajú k normálnej tvorbe červených krviniek. Tieto krvinky zaisťujú transport kyslíka do tkanív. Kyselina listová navyše hrá rolu pri syntéze DNA, čo je dôležité na obnovu buniek a tkanív.
Pozitívny vplyv pri znižovaní únavy a vyčerpania
Únava a vyčerpanie sú stavy, ktoré sa prejavujú ako pocit celkovej slabosti, nedostatku energie a motivácie, a môžu mať rôzne príčiny vrátane fyzickej námahy, psychického stresu alebo nedostatočnej výživy. Niektoré vitamíny skupiny B (B2, B3, B5, B6, B9 a B12) majú spoločný účinok – a to pozitívny vplyv pri znižovaní únavy a vyčerpania.
Imunita a bunková ochrana
Vitamíny skupiny B sa tiež podieľajú na normálnej funkcii imunitného systému. Napríklad vitamín B6 je dôležitý na tvorbu protilátok, ktoré chránia telo pred infekciami. Navyše vitamíny ako B2 patria medzi antioxidanty. Prispievajú teda k ochrane buniek pred oxidačným stresom, ktorý vzniká pri preťažení organizmu a súvisí s vyšším počtom voľných radikálov v organizme.
Ostatné
Ani to ale nie je všetko. Niektoré vitamíny skupiny B napríklad prispievajú k normálnemu stavu pokožky, vlasov, nechtov a slizníc, alebo sa podieľajú na metabolizme homocysteínu – aminokyseliny, ktorej nadbytok v organizme môže mať škodlivý vplyv. Vitamín B6 prispieva k regulácii hormonálnej aktivity, vitamín B2 potom k metabolizmu železa. Vitamín B5 je jedinečný vďaka svojmu vplyvu na metabolizmus steroidných hormónov, vitamín B12 sa podieľa na procese delenia buniek.
Vitamíny skupiny B je možné nájsť v rastlinných i živočíšnych zdrojoch. Ide napríklad o celozrnné pečivo, strukoviny, zeleninu, ale tiež vajcia, mliečne výrobky, ryby, mäso a vnútornosti. S ich príjmom môžu pomôcť aj výživové doplnky.
Zdroje:
https://www.nzip.cz/clanek/1129-vitaminy-pokryti-denni-potreby
https://www.nzip.cz/clanek/1137-vitamin-b5-kyselina-pantothenova
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: