Na čo je selén a škodí jeho nadbytok?
Selén je prvok, ktorý je bez pochýb pre zdravie dôležitý. Podieľa sa na podpore obranyschopnosti, podľa všetkého funguje ako antioxidant a tiež ho potrebujeme na správnu funkciu štítnej žľazy. U mužov hrá rolu pri dozrievaní spermií. Selén sa teda nedá ničím nahradiť.
Jeho špecifikum je v tom, že ho nemôžeme užívať, ako sa nám chce. Na rozdiel od iných prvkov či živín je možné sa ním predávkovať a jeho dlhodobý nadbytok škodí. Určite si rozmyslite jeho správne množstvo, ak sa ho rozhodnete užívať pravidelne. Jeho nedostatok nebýva bežný, súvisí ale s jednou zaujímavou vecou:
Obsah selénu v potrave závisí od toho, koľko je ho v pôde. Odtiaľ prechádza do plodín, ktoré považujeme za zdroj selénu. Preto v niektorých oblastiach ľudia majú selénu menej než inde.
Odporúčaná denná dávka selénu pre dospelého je 55 – 200 mikrogramov. Závisí to od váhy a telesnej konštitúcie, ale aj od životného štýlu a potrieb jedinca. Rolu hrá aj to, či ste fajčiari.
Čo jesť, keď chcete doplniť selén?
Selén v potrave nájdeme v rastlinných i živočíšnych zdrojoch. Kladieme dôraz na pestrosť a preto si doprajte čo najviac zdrojov selénu (ale aj ďalších živín).
Rastlinné zdroje selénu:
- Orechy a semienka.
- Strukoviny, cesnak, avokádo.
- Celozrnné obilniny.
Živočíšne zdroje selénu:
- Ryby a morské plody.
- Vnútornosti a iné mäsá.
- Mliečne produkty.
Zo všetkých potravín bohatých na selén tu vypichneme jednu – para orechy. U nás nie sú až také známe, aj keď ich zoženiete skoro v každom obchode. Para orechy sú bohaté aj na rastlinné tuky a bielkoviny a paria medzi najväčšie orechy vôbec. Ľudia ich konzumujú hlavne preto, že sú plné selénu. Podľa toho, koľko vážite, by malo stačiť denne jesť jeden alebo dva para orechy. Nezabudnite – vysoké dávky selénu nie sú bezpečné, preto sa neoplatí zjesť misku para orechov na posedenie.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: