Dozviete sa:
- aké má magnézium účinky a ako je to s jeho vstrebávaním
- s akými vitamínmi si horčík rozumie
- ktoré potraviny NEkonzumovať spoločne s magnéziom
- prečo hraje pri vstrebávaní magnézia úlohu mikrobiom
Magnézium nakopne telo aj myseľ
Väčšina z nás pozná magnézium ako prostriedok na svaly a je to aj pravda. Tým, že prispieva k nervovej činnosti a syntéze bielkovin, podieľa sa aj na správnej funkcii svalovej sústavy a vlastne celého pohybového aparátu. Horčík je skvelý aj proti únave a vyčerpaní a pretože ho v bežných potravinách nie je dostatok, oplatí sa dopĺňať ho formou potravinových doplnkov. Veľká zásobáreň magnézia je v kostiach a v zuboch. Viete aká je odporúčaná denná dávka horčíka?
Najdôležitejšia časť vstrebávania horčíku trvá len pár hodín
Už hodinu po tom, ako prehltneme doplnok stravy s horčíkom alebo zjeme potraviny bohaté na horčík, sa tento prvok začne uvoľňovať do nášho organizmu. Tento proces trvá 2-8 hodín a hoci aj potom máme z horčíku nejaký úžitok, ide o zanedbateľné množstvo. Zmysel teda má poctivé dopĺňanie magnézia v rozumnej miere každý deň – ak si doprajete raz za čas konskú dávku, vaše telo z nej aj tak využije len obmedzené množstvo.
Vstrebávanie horčíka závisí na vitamíne D
Oba prvky sa dopĺňajú a jeden bez druhého nemôžu existovať. Pri nedostatku magnézia naše telo nedokáže správne vytvárať vitamín D3, čo ovplyvňuje celý organizmus a podobne to funguje aj naopak.
Ďalšími priateľmi horčíku sú zinok a vitamín B6. Aj táto dvojica sa s horčíkom perfektne dopĺňa.
S čím, naopak, nie je dobré horčík kombinovať, je vápnik
V doplnkoch stravy tento problém nevzniká. Ak ale ide o potraviny bohaté na vápnik, zbystrite. Vápnik získaný zo stravy môže v tenkom čreve limitovať vstrebávanie horčíku, preto ak užívate doplnky stravy s horčíkom, nedávajte si ich hneď po konzumácii mliečnych výrobkov.
Kľúčom je i zdravá črevná mikrofĺóra
Vstrebávanie horčíku prebieha v tenkom čreve a to je domovom aj pre 3 kg priateľských baktérií, ktoré nám pomáhajú tráviť potravu a zlepšiť zažívanie. Spoločnosti týchto mikroorganizmov sa hovorí aj mikrobióm a mali by sme si ho hýčkať. Je potvrdené, že mikrobióm hrá obrovskú úlohu v našej imunite, a že súvisí aj s duševným zdravím.
Aby sa akékoľvek živiny mohli v tenkom čreve správne vstrebať, potrebujú k tomu priaznivé podmienky. Ak je mikrobióm narušený, nie je ideálny ani na vstrebávanie horčíka a ďalších minerálov a vitamínov.
Čo robiť pre zdravý mikrobióm:
Jedzte veľké množstvo fermentovaných potravín, kyslé mliečne výrobky, kyslú kapustú a ďalšiu zeleninu, alebo pite kvasené nápoje, napríklad kombuchu alebo kefír. Dôležitá je aj potrava pre samotné mikroorganizmy, a tou je hlavne vláknina.
Vaše komentáre
Vložte svoj komentár:
{{ myComment.name }}:
{{ myComment.text }}
{{ comment.name }}:
{{comment.text}}
Zákaznícka podpora:
{{ reaction.text }}
Vložte svoj komentár: